TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

News

Znamy zwycięzców 16. Gdańsk DocFilm Festival!

10 czerwca 2018

Dzisiejszego wieczoru, w Europejskim Centrum Solidarności wręczono nagrody i wyróżnienia 16. Gdańsk DocFilm Festival. Zwycięzcą Konkursu Głównego tej edycji jest holenderski dokument „Alicia” w reżyserii Maasji Ooms. To przejmujący obraz opowiadający historię dziewczynki, która po tym jak została odebrana rodzicom trafia do domu dziecka. Następnie jest umieszczona w rodzinie zastępczej, której ojciec umiera, a Alicia ponownie ląduje w sierocińcu. Znalezienie dziewczynce nowego domu przedłuża się, a sytuacja rodzi w niej negatywne i fatalne w skutkach emocje. Bohaterce coraz bardziej grozi wykolejenie. Film otrzymał już wcześniej specjalną nagrodę na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zwyciężył film „Baraż” w reżyserii Tomasza Gąssowskiego. Jego bohaterem jest Zyga spod Warszawy – niespełna czterdziestoletni były zawodnik lokalnej drużyny piłkarskiej. Zyga wychowuje syna. Jego dawny zespół walczy o awans do trzeciej ligi. W meczu barażowym ma wystąpić dawna gwiazda. To spotkanie okaże się w życiu Zygi bardzo ważne.

Oprócz tego w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych przyznano dwa wyróżnienia: pierwsze z nich dla filmu „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego, a drugie dla obrazu „Bogdan i Róża” w reżyserii Mileny Dutkowskiej. Gdańsk DocFilm Festival jest jedną z imprez podczas których przyznaje się nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. W tym roku jurorzy wybierali nominowane filmy spośród obrazów biorących udział w obu konkursach. Wśród dokumentów triumfatorem jest film „Hugo” Wojciecha Klimali – walczyć będzie o nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Reżyseria. Nominacja za Najlepsze Zdjęcia należy do Mateusza Wajdy, również za „Hugo”. Oprócz tego Bartosz Pietras oraz Marcin Sucharski otrzymali nominację w kategorii Najlepszego Montażu za ten sam film.

W Konkursie Krótkometrażowych Polskich Filmów Fabularnych nominację w kategorii Najlepsze Zdjęcia otrzymał Bartosz Świniarski za film „60 kilo niczego”. Nominacja w kategorii Najlepszy Montaż przypadła Piotrowi Kmiecikowi, także za film „60 kilo niczego”. Kategoria Najlepszy Scenariusz również należy do filmu „60 kilo niczego” i Piotra Domalewskiego. Nominację za Najlepszą Reżyserię w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych otrzymała Milena Dutkowska za „Bogdana i Różę”. O nagrodę w kategorii najlepsza aktorka powalczy Magdalena Czerwińska, która wystąpiła w „Spitsbergenie”. Krzysztof Kowalewski został nominowany w kategorii Najlepszy Aktor za film „Ja i mój tata”.

Powrót do listy newsów

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki