TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

News

Znamy zwycięzców 14. Gdańsk DocFilm Festival

26 czerwca 2016

Pierwszy weekend wakacji był dla Trójmiasta świętem filmu dokumentalnego. W dniach 23-26 czerwca w Europejskim Centrum Wolności odbyła się 14. edycja Gdańsk DocFilm Festival. Impreza pod hasłem Godność i praca jest tematycznie skupiona na szeroko pojętej problematyce godnego życia ludzi pracy, ale i praw człowieka.

Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowano 26 filmów konkursowych. Gala rozdania nagród tegorocznej edycji Gdańsk DocFilm Festival odbyła się w niedzielę 26 czerwca. Tegoroczne nagrody i wyróżnienia przyznało trzyosobowe jury, którego przewodniczącym był reżyser i scenarzysta, Paweł Woldan. Towarzyszyli mu dziennikarka filmowa Magdalena Sendecka oraz Klaus Schmutzer, niemiecki producent filmowy i telewizyjny.

Główna nagroda przyznana została koprodukcji niemiecko-kolumbijsko-szwajcarskiej „Dobre życie” wyreżyserowanej przez Jensa Schanze. Twórcy zwycięskiego obrazu otrzymali Bramę Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak uzasadniono w werdykcie jury: nagrodę przyznano za poruszającą europejskie sumienia opowieść o walce o godność i tożsamość. Film ukazuje chciwość , cynizm i pychę tych, którzy próbują urządzić świat według własnej recepty na szczęście. Zwycięski film to dokument o położonym na leśnych terenach Kolumbii miasteczku Tamaquito i zamieszkującej je społeczności Wayuu. Jej członkowie od wieków żyją dzięki darom natury. Gwałtowna ekspansja przemysłu węglowego zaopatrującego elektrownie na całym świecie diametralnie zmienia ich los. Wayuu podejmują walkę o przetrwanie.

Jury przyznało również 4 wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do polskiego filmu „Piano” w reżyserii Vity Marii Drygas: za pokazanie mocy i bezsilności sztuki w subtelnej formie artystycznej oraz za dotarcie do nieoczywistej prawdy o wojnie i rewolucji poprzez szczególnego bohatera – instrument muzyczny.

Austriacko-boliwijski obraz „Cerro Rico – Srebrna Góra” w reżyserii Armina Thalhammera został wyróżniony za pełną szacunku opowieść o wyniszczającej i niebezpiecznej pracy, która staje się treścią życia i źródłem godności bohaterów.

Aleksandra Maciuszek otrzymała wyróżnienie za polsko-kubańsko-meksykańską koprodukcję „Casa Blanca” za ukazanie bliskiej, intymnej relacji matki i syna za pomocą wzruszających obrazów.

Ostatnie z wyróżnień przyznano liberyjskiemu filmowi „Body Team 12” w reżyserii Davida Darga: za reporterską w charakterze, ale niezwykle emocjonalną, pozbawioną patosu opowieść o cichym bohaterstwie.

Nagroda publiczności przypadła filmowi „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej.

Oprócz tego jury festiwalu już po raz trzeci wybrało, spośród polskich filmów biorących udział w konkursie, kandydatów do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego.
Nominacje przyznano w następujących kategoriach:
Najlepszy Film Dokumentalny – „Piano”, reż. Vita Maria Drygas
Najlepsza Reżyseria – „Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska
Najlepsze Zdjęcia – „Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz
Najlepszy Montaż – „Koniec Świata”, reż. Monika Pawluczuk

Zwieńczeniem gali finałowej 14. edycji Gdańsk DocFilm Festival był pokaz laureata nagrody głównej, filmu „Dobre życie”.

Powrót do listy newsów

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki