TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

News

Wyniki 11. edycji Gdańsk DocFilm Festival

9 czerwca 2013

GŁÓWNA NAGRODA. WIELKA BRAMA WOLNOŚCI dla filmu:

“Wirtualna wojna” (Man at War) Reżyseria: Jacek Bławut, Polska 2012

Jacek Bławut wprowadza nas w świat wirtualnej rzeczywistości, pokazując nam z mistrzowskim kunsztem rozgrywanie powietrznych batalii wojennych przez międzynarodowych graczy na symulatorach lotów.  Film ostrzeżenie –  z pulsującym pod każdym ujęciem pytaniem, czy anonimowe, fikcyjne zabijanie nie zamieni się wkrótce w prawdziwe. Mamy nadzieję, że wbrew zapowiedziom Jacka Bławuta nie jest to pożegnanie reżysera z dokumentem.

 

NAGRODY JURY TZW. Małe Bramy Wolności:

„Lato z Antonem” (Summer with Anton) Reżyseria: Jasna Krajinovic, Belgia 2012

Reżyserka filmu Jasna Krajinovic wprowadza nas w świat 12-letniego Antona Belakova mieszkającego z babcią. Spędzamy z nim lato na obozie wojskowym, jednym z wielu nad którymi pieczę sprawuje Putin. Reżyserka patrzy na świat wojskowych oczyma dziecka, który chłonie antyczeczeńską, antyislamską propagandę. Co go czeka i kim będzie w przyszłości ten wrażliwy, kochający swoją babcię chłopiec? Urzekło nas ujęcie tak ważnego tematu w prostej, przekonywającej klasycznej formie.

„Syndrom punka” (The punk syndrome) Reżyseria: Jukka Kärkkäinen i Jani-Petteri Passi (autor zdjęć do filmu), ko-produkcja fińsko-norwesko-szwedzka 2012

Za radość życia, którą reżyserzy i bohaterowie zarażają nas od pierwszego ujęcia i za opowieść o tej niezwykłej, dla nas najpiękniejszej grupy punk-rockowej. Dziękujemy reżyserom za ich niezwykłą delikatność, szacunek dla odmienności i wiarę w siłę, jaką daje twórczość. Sprawili tym filmem, że w bohaterach, czterech młodych mężczyznach z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, odkrywamy siebie i zostajemy z nimi jeszcze długo po zakończeniu filmu.

„Czerwone wesele” (Red wedding) Reżyseria: Guillaume Soun, Lida Chan, Kambodża, Francja 2012

W filmie Guillaume Soun i Lidy Chan urzekła nas godność i determinacja bohaterki filmu, w którym zgwałcona, młodziutka Sochan – zmuszona do małżeństwa z Czerwonym Khmerem – decyduje się po latach dochodzić sprawiedliwości przed międzynrodowym trybunałem.

Jury Festiwalu przyznaje nagrodę reżyserom i bohaterce filmu za odwagę i niekonwencjonalne ujęcie bolesnego i trudnego tematu: co najmniej 250 000 małżeństw wymuszonych przez Czerwonych Khmerów w latach 1975–1979.

DODATKOWE WYRÓŻNIENIE

Dla filmu „Bahrain, zakazany kraj”, reżyseria: Stéphanie Lamorré, Francja 2012. Dzięki odwadze i determinacji reżyserki, która filmowała z ukrycia dramatycznie brutalne zajścia w Bahrainie w 2012 roku i rozmowy z rodzinami ofiar, dostajemy informacje, co dzieje się w tym małym państwie odciętym od świata.

Nagroda publiczności:

Braterstwo krwi, reż. Steve Hoover, USA, 2012

HONOROWA „BRAMA WOLNOŚCI” dla Marcela Łozińskiego

Powrót do listy newsów

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki