TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

News

Werdykt Jury 13. Gdańsk DocFilm Festival

15 czerwca 2015

Jan P. MatuszyńskiW niedzielę, 14 czerwca, o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności, odbyła się Gala Rozdania Nagród 13. Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work). Jury 13.Gdańsk DocFilm Festival w składzie: Przewodnicząca Magdalena Piekorz, Pasquale Misuraca i Henryk Tronowicz główną nagrodę, Statuetkę „Brama Wolności” oraz nagrodę finansową w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, przyznało filmowi Deep Love w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (prod. Polska, 2013). Uzasadnienie: „Za wysokie walory artystyczne oraz spójność formy i treści. Za umiejętne ukazanie, że wolność jest wewnętrzną sprawą jednostki.”

Jury postanowiło przyznać dodatkowe nagrody w postaci wyróżnień następującym filmom: Rozpruwacz (The Reaper), reż. Gabriel Serra Arguello (prod. Meksyk, 2013) „za dyscyplinę opowiadania i umiejętne zastosowanie środków filmowych”, Nie widzą zła (See No Evil), reż. Jos de Putter (prod. Holandia, 2014) „za wnikliwą i życzliwą obserwację świata szympansów oraz „humanistyczne” podejście małp do realizatorów” oraz Miejsce dla każdego (A Place for Everyone), reż. Angelos Rallis, Hans Ulrich Goessl (prod. Belgia, 2014) „za surowość zdjęć i bezlitosną obserwację, które pomagają nam rozpoznać w sobie Tutsi i Hutu”.

Nagroda publiczności przypadła filmowi Ukraińcy (The Ukrainians) w reż. Leonida Kantera i Ivana Yasniy (prod. Ukraina, 2015). Laureat był obecny na sali i osobiście odebrał nagrodę.

Wśród widzów oddających głosy rozlosowana została nagroda – odtwarzacz blu ray DVD. Szczęście uśmiechnęło się do Pani Urszuli Kowalczyk, która była obecna na Gali i odebrała nagrodę.

W tym roku Jury 13. Gdańsk DocFilm Festival po raz drugi w historii festiwalu nominuje polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego (więcej o nagrodzie na www.janmachulski.pl)  Spośród wszystkich polskich filmów dokumentalnych będących w konkursie głównym Jury 13. Gdańsk DocFilm Festival wyznaczyło nominacje w następujących kategoriach:

Najlepszy film: Macedończyk, reż. Petro Aleksowski
Najlepsze zdjęcia: Nadejdą lepsze czasy, reż. Hanna Polak
Najlepszy montaż: Dom na głowie, reż. Adam Palenta

Uroczystą Galę Finałową trzynastej edycji uświetnił pokaz zwycięskiego filmu – Deep Love w reż. Jana P. Matuszyńskiego.

Powrót do listy newsów

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki