TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Banach. Między duchem a materią

Polska 2019 reż. Wiesław Saniewski 56 min

  • Reżyser: Wiesław Saniewski

Film dokumentalny opowiada historię wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, jednego z najważniejszych naukowców w historii światowej nauki. Jego odkrycia miały i wciąż mają duży wpływ nie tylko na badania naukowe, ale także na zastosowania w przemyśle, medycynie, bezpieczeństwu itd. Jego odkrycia legły u podstaw współczesnej cyfryzacji świata.

 

O Stefanie Banachu i lwowskiej szkole matematycznej mówią m.in.: matematyk prof. Roman Duda, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego; wybitny uczony, genetyk i onkolog, mieszkający na stałe w USA prof. Wacław Szybalski; matematycy krakowscy; Mariusz Urbanek, autor książki o polskich matematykach we Lwowie pt. „Genialni – Lwowska Szkoła Matematyczna”.

Przewodnikiem po współczesnym świecie zastosowań przestrzeni Banacha jest emerytowany wybitny szwedzki matematyk Per Enflo. Jest on ostatnim laureatem nagrody polskich matematyków, skupionych we Lwowie wokół osoby Stefana Banacha, za rozwiązanie nierozwiązanego wcześniej problemu postawionego przez lwowskich matematyków podczas tradycyjnych spotkań w nieistniejącej dziś „Kawiarni Szkockiej”. W 1972 roku laureat otrzymał z rąk matematyka ze „szkoły Banacha” prof. Stanisława Mazura w nagrodę… żywą gęś.

 

W filmie pokazane zostały m.in. inscenizowane sceny z udziałem prawnuka Stefana Banacha i wnuków szwedzkiego matematyka, służące wyjaśnieniu wielkości i znaczenia polskiego uczonego we współczesny świecie; rozmowy z najbliższym krewnym Stefana Banacha – Johnem Greczkiem; różne materiały dokumentalnego, takie jak zdjęcia znajdującej się w Nowej Zelandii oryginalnej „księgi szkockiej”, czy fotografie przedwojennego i wojennego Lwowa.

 

Zdjęcia kręcone były we Wrocławiu, we Lwowie, w Krakowie oraz w Szwecji i USA.

Powrót do listy filmów

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki