Film dokumentalny opowiada historię wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, jednego z najważniejszych naukowców w historii światowej nauki. Jego odkrycia miały i wciąż mają duży wpływ nie tylko na badania naukowe, ale także na zastosowania w przemyśle, medycynie, bezpieczeństwu itd. Jego odkrycia legły u podstaw współczesnej cyfryzacji świata. O Stefanie Banachu i lwowskiej szkole matematycznej mówią m.in.: matematyk prof. Roman Duda, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego; wybitny uczony, genetyk i onkolog, mieszkający na stałe w USA prof. Wacław Szybalski; matematycy krakowscy; Mariusz Urbanek, autor książki o polskich matematykach we Lwowie pt. „Genialni – Lwowska Szkoła Matematyczna”. Przewodnikiem po współczesnym świecie zastosowań przestrzeni Banacha jest emerytowany wybitny szwedzki matematyk Per Enflo. Jest on ostatnim laureatem nagrody polskich matematyków, skupionych we Lwowie wokół osoby Stefana Banacha, za rozwiązanie nierozwiązanego wcześniej problemu postawionego przez lwowskich matematyków podczas tradycyjnych spotkań w nieistniejącej dziś „Kawiarni Szkockiej”. W 1972 roku laureat otrzymał z rąk matematyka ze „szkoły Banacha” prof. Stanisława Mazura w nagrodę… żywą gęś. W filmie pokazane zostały m.in. inscenizowane sceny z udziałem prawnuka Stefana Banacha i wnuków szwedzkiego matematyka, służące wyjaśnieniu wielkości i znaczenia polskiego uczonego we współczesny świecie; rozmowy z najbliższym krewnym Stefana Banacha – Johnem Greczkiem; różne materiały dokumentalnego, takie jak zdjęcia znajdującej się w Nowej Zelandii oryginalnej „księgi szkockiej”, czy fotografie przedwojennego i wojennego Lwowa. Zdjęcia kręcone były we Wrocławiu, we Lwowie, w Krakowie oraz w Szwecji i USA.
Historia życia legendarnego polskiego tyczkarza - Władysława Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie '80, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną. W zdominowanej przez Związek Radziecki Polsce Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym, zyskuje ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?
W 1963 roku, zaproszony na roczne stypendium Forda (obecnie stypendium twórcze DAAD, do Berlina przybył z Argentyny wybitny polski pisarz Witold Gombrowicz. Film opowiada historię jego pobytu w tym mieście, kiedy to będąc tak blisko Polski, najbardziej się od niej oddalił; bynajmniej nie ze swojej winy. „Rozdarcie” to fabularyzowany dokument, który powstał na motywach „Dziennika” Gombrowicza. W roli pisarza wystąpił wrocławski aktor Wojciech Ziemiański. Po przedpremierowym pokazie filmu Rita Gombrowicz oświadczyła, że Ziemiański do złudzenia przypomina Gombrowicza. Zdjęcia do filmu kręcone były w Berlinie i w Buenos Aires, a także w Polsce (Gorzów Wlkp. i Barlinek).