THIS SITE USES COOKIE FILES for statistical purposes. By using this website you agree to the use of cookies in accordance with the current browser settings.
I understand. Don`t show this again

Projects

Szanowni Państwo,

w końcu sierpnia roku 2020 minęło 75 lat od osiedlania się w Gdańsku artysty malarza rodem z Wileńszczyzny – Ignacego Klukowskiego. Z tej okazji zespół historyków sztuki z gdańskich muzeów wespół z gdańską publicystką przygotowali dla Państwa dwutomowe wydawnictwo będące „Teką Gdańską Ignacego Klukowskiego”.

Teka zawiera reprodukcje wybranych dzieł malarskich i rysunkowych stanowiących osobistą opowieść artysty o powojennym Gdańsku drugiej połowy XX wieku. Opowieść zawartą w wedutach, pejzażach, marynistyce, akcie i portrecie gdańszczan, pokazaną na dziewięćdziesięciu kartach. Symbolicznie dołączono dziesięć kart poświęconych przypomnieniu twórczości artysty z okresu przed przybyciem do Gdańska. Zwartość „Teki” uzupełnia ilustrowany przewodnik będący bogatym i barwnym zbiorem
faktów z życia artysty i działalności twórczej. Przewodnik redagowano w oparciu o dostępną bibliografię, zbiory rodzinne korespondencji artysty oraz relacje przyjaciół i bliskich znajomych. Nakład wynosi trzysta kompletów. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest rozpowszechniany bezpłatnie. Część nakładu będzie dostępna w sieci bibliotek powszechnych i naukowych. Licząc się z tym, że zainteresowanie wydawnictwem będzie większe od możliwości wydawniczych, Teka Gdańska wraz z przewodnikiem udostępniona zostanie Państwu w formie elektronicznej na stronie internetowej wydawcy – Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Filmowej: www.gdff.pl.

Tą drogą dziękujemy mieszkańcom Gdańska za umożliwienie publikacji posiadanych dzieł Ignacego Klukowskiego i zgodę na publiczne podanie nazwisk portretowanych przez artystę postaci mieszczan, będących dziś częścią bogatej historii Gdańska.
Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą, to oficjalna prezentacja „Teki Gdańskiej Ignacego Klukowskiego” w formie tradycyjnego „wodowania książki” nastąpi w murach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jako wydarzenie towarzyszące obchodom 60. rocznicy powstania muzeum.

Gdańsk, grudzień 2020 r.
Jacek Borzych

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki