TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Informacja Prasowa

18. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 30.11 – 02.12. 2020 odbędzie się 18. edycja Gdańsk DocFilm Festival, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Tegoroczna odsłona, odbywającej się pod hasłem Godność i Praca, imprezy ma szczególny charakter ze względu na ogólnoświatową pandemię COVID – 19. Festiwal po raz pierwszy odbywał się będzie wyłącznie on-line. W Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz rywalizować będą dokumenty z całego świata. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 15, a wśród nich tytuły m.in. z Holandii, Włoch, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chorwacji, Węgier czy Słowacji. Jak zawsze silną reprezentację posiada rodzime kino dokumentalne.
W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz trzeci, również znalazło się 15 tytułów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych oraz w Studiu Munka w ramach programu „30 minut”. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł.
W Jury oceniającym oba konkursy zasiądą: jako przewodniczący Wiesław Saniewski, znakomity reżyser, scenarzysta i producent oraz członkowie: Katarzyna Boniecka, montażystka filmowa i Andreas Voigt, niemiecki producent i reżyser filmów dokumentalnych.
Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, które złożą się na retrospektywę przewodniczącego Jury 18. GDFF Wiesława Saniewskiego. Po pokazach zapraszamy na spotkanie on-line z tym wybitnym twórcą.
Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zobaczyć będzie można jeszcze jeden film pozakonkursowy – obraz dokumentalny Ksawerego Szczepanika „Po Złoto”. Bohaterem tego filmu jest znakomity polski lekkoatleta, mistrz olimpijski i rekordzista świata w skoku o tyczce, gdynianin Władysław Kozakiewicz. Wsławił się nie tylko występami na stadionach całego świata, ale także gestem wykonanym w kierunku gwiżdżącej na niego publiczności podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.
Wszystkie filmy konkursowe, a także pokazy specjalne będą Państwo mogli obejrzeć on-line na platformie mojeekino.pl po wcześniejszym wykupieniu biletu od 30.11.2020 r. od godz. 9:00.

Karnet festiwalowy 15 zł – dostęp na wszystkie filmy 24h zgodnie z programem Festiwalu
Bilet festiwalowy 5 zł – dostęp na 1 film 24h

Zwycięzców obu konkursów poznamy 02.12.2020 o godzinie 20.00, podczas gali rozdania nagród.
Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie www.gdff.pl.
 

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-24 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki