TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Informacja Prasowa

16. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 6 – 10 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 16. Edycja Gdańsk DocFilm Festival, której organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Tegoroczna odsłona, odbywającej się pod hasłem Godność i praca, imprezy jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy filmy walczyć będą o nagrody nie w jednym, a w dwóch konkursach.

Jak co roku w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza rywalizować będą dokumenty z całego świata. W jury Konkursu Głównego zasiądą: przewodnicząca, Kinga Dębska, oraz członkowie: Karolina Bielawska i Rick Minnich. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 27, a wśród nich tytuły z Holandii, Izraela, Iranu, Austrii, Włoch, Szwecji, Australii, Niemiec czy Serbii. Rodzime kino dokumentalne również posiada silną reprezentację – w konkursie zobaczymy aż 9 polskich produkcji.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz pierwszy,znalazło się 20 tytułów. Obrazy również oceniać będzie troje jurorów. Na ich czele stoi Ryszard Bugajski, atowarzyszyć mu będą Anna Próchniak i Leszek Starzyński. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jak co roku, po festiwalowych projekcjach spotkamy się z twórcami niektórych filmów. Po pokazach obrazów dokumentalnych odbędą się rozmowym.in.: z reżyserem Wyspy słońca, wybitnymfilmoznawcą, wykładowcąuniwersyteckim w Yale, Columbii i Amsterdamie profesorem Thomasem Elsaesserem, z twórcą filmu Przerwana misja Petro Aleksowskim, reżyserem wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego filmu Beksińscy. Album wideofoniczny Marcinem Borchardtem, autorem obrazu Hugo Wojciechem Klimalą, a także ekipą filmu Miss Holocaust – reżyserką Michaliną Musielak oraz producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą. Po projekcjach polskich krótkometrażowych fabuł  również będzie okazja do rozmów z twórcami: m.in. z reżyserką filmu Jest naprawdę ekstra Katarzyną Warzechą, autorem Nowego Bronxu Filipem Ignatowiczem oraz reżyserem filmu Modus Operandi Remigiuszem Biernackim, a także jego producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą.

Troje zagranicznych reżyserów filmów dokumentalnych spotka się z publicznością natelekonferencjach. Po filmie A w Oddali Ujadały Psy jego reżyser Simon Lereng Wilmont, po projekcji Hatsune Miku – Świat Należy do Mnie Ann Oren, a Ruth Kaaserer po pokazie jej najnowszego obrazu Gwendolyn.

Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, w tym retrospektywy przewodniczących jury, Kingi Dębskiej i Ryszarda Bugajskiego, a po nich spotkania z wybitnymi twórcami. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zobaczyć będzie można jeszcze dwa filmy pozakonkursowe: nowelowy film fabularny Trzy Kroki w Szaleństwo w reżyserii Federico Felliniego, Rogera Vadima i Louisa Malle’a oraz The Silent Child, film Chrisa Overtona, który otrzymał w tym roku statuetkę Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.

Zwycięzców obu konkursów poznamy 10.06 o godzinie 19.00, podczas gali rozdania nagród.

Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie www.gdanskdocfilm.pl

 

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-20 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos & Piotr Kawecki